Edward Steichen: A tó – Holdfény (1904) |
Edward Steichen egyik legismertebb fényképe A tó – Holdfény címet viselő alkotás, melyet ma is a világ legdrágább fényképei között tartanak számon.
A tó – Holdfény egy korai színes platinanyomat, mely három évvel, a széles körben elterjedt színes eljárás, az autokróm megjelenése előtt készült. A képet Steichen 1904-ben barátja, Charles Caffin műkritikus otthonától nem messze a New York állambeli Mamaroneckben készítette egy fákkal körülölelt tó partján. Steichen ebben az időben betegeskedett (tífuszt kapott) és Caffinnál lakott.
A felvételt az egyik legnagyszerűbb piktorialista alkotásként tartják számon. A tó nyugodt vizén visszatükröződnek a part menti fák a hold fényében. Bár Steichen kedvelt témája volt a hold és annak fénye, Gerry Badger fotótörténész úgy véli, hogy A tó – Holdfény mégsem hajnalban, a lenyugvó hold idején készült, hanem éppen ellenkezőleg: alkonyatkor. A sötét képi tónusok, melyek a holdvilágot idézik, csak a kép előhívásának, és az alkalmazott nemeseljárásnak köszönhetőek. A Steichen által megörökített látvány valószínűleg nem ilyen volt.
A Modern Művészetek Múzeumában található változat: Edward Steichen: Holdkelte – Mamaroneck, New York (1904) |
A Metropolitan Művészeti Múzeumban található változat: Edward Steichen: A tó – Holdfény (1904) |
Steichen híres felvétele, más munkáival együtt 1906-ban a Camera Work 14. számában jelent meg. A képekhez Charles Caffin írt recenziót.
A fotográfiából csak három nyomat létezik, melyek az kézzel felvitt gumirétegeknek köszönhetően mind egyedi alkotások. Az egyik a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum tulajdonában van. A Metropolitan a Gilman Paper Company gyűjteményének megvásárlása révén Steichen alkotásának egy másik példányát is megszerezte, melynek eladása mellett döntöttek. A nyomatot 2006. februárjában New York-ban a Sotheby's aukciósház árverésén (akkor rekordösszegnek számító) 2,9 millió dollárért egy ismeretlen magángyűjtő vásárolta meg. A szakértők szerint a rendkívül magas ár jól kifejezi a fénykép egyediségét és ritkaságát.
A harmadik nyomat szintén New York-ban, a Modern Művészetek Múzeumában található.
A harmadik nyomat szintén New York-ban, a Modern Művészetek Múzeumában található.
Tetszett a cikk? Kövesd a blogot a Facebookon és a Twitteren is, ahol további tartalmakról is értesülhetsz!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Kritika? Vélemény? Észrevétel? Ide írd! Akár regisztráció nélkül is!